1. Praca i przyjaźnie

Urszula stopniowo wzrasta i w tym klimacie, w harmonijnym połączeniu natury i łaski, kształtuje się jej osobowość. Guarene jest małym miasteczkiem, ale jest otwarte na życie duchowe i kulturalne pobliskiego miasta - Alby.

Pomimo pragnienia wiedzy i nauki, Urszuli po szkole podstawowej nie zostaje dana możliwość dalszej edukacji, jednak dokształca się ona poprzez lekturę służącą nieustannej formacji i to nie tylko w dziedzinie religijnej. Czas, który może przeznaczyć na czytanie, prawie zawsze przypada na godziny nocne. Zagłębiona w lekturze w świetle oliwnej lampy, otrzymywała nieraz upomnienie swej matki: "Czytasz przez całą noc i nawet twój nos jest uwędzony!".

W młodości doświadcza różnych rodzajów pracy, oprócz tych domowych, przez które wchodzi w kontakt z różnymi realiami społecznymi, co przyczynia się do jej dojrzewania.

Praca w polu i kontakt z porami roku oraz pięknem natury kształtuje w niej wyjątkową "wrażliwość ekologiczną", która ją cechuje aż do końca życia. To pozwala jej doświadczyć również trudu i wytrwałości, jakiej wymaga ziemia, aby wydać swoje owoce. Nie mnie ważne jest zdanie się na Bożą Opatrzność, kiedy w wyniku klęsk żywiołowych, jak na przykład gradobicie, w ciągu kilku minut jeszcze przed żniwem traci się całym plon.

Praca sezonowa w fabryce jedwabiu De Fernex w Albie przybliża ją do problemów, jakie istniały w relacjach pomiędzy pracodawcami i robotnikami. Tłem tych konfliktów były ruchu społeczne początku XX wieku. Jak poświadczają kroniki albejskie z tego czasu, napięcia były bardzo silne.

Podczas pracy w fabryce tekstylnej, która sezonowo zatrudniała młodych ludzi z okolicznych terenów, oferując posiłki i zakwaterowanie od poniedziałku do soboty, spotyka Eufrozynę Binello, która poprzedzi ją w grupie zapoczątkowanej przez księdza Alberione. Wtedy też, tak jak pierwsi uczniowie powołani przez Pana Jezusa, usłyszy zaproszenie: "Przyjdź i zobacz".

Jest zatrudniona jako pomoc domowa przez bogatą rodzinę w Albie,  co było w tym czasie zwyczajnym zajęciem wielu młodych kobiet. Ta posługa przybliża ją do wielu z nich, także tych żyjących w czasach współczesnych.

za: G. Oberti, Matka Scholastyka. Radość w służbie Bogu, Velar, Gorle 2011.